Sağlık

Koklayarak zayıflamak mümkün! Bu Eşsiz Kokularla Kilo Vermek Çok Kolay!

Merhaba sevgili okuyucular! Bugün koku duyumuzun kilo verme sürecindeki rolünü inceleyeceğiz. Bu farklı ve bir o kadar da değerli konuyu tartışırken beş duyumuzdan biri olan koku alma duyumuzun kilo verme sürecini ne kadar etkilediğini keşfedeceğiz. Hazır olun, bu keşfe birlikte çıkıyoruz!

Nasıl kokuyoruz?

Koku alma yeteneğimiz burnumuzdaki özel duyu hücreleri olan koku nöronlarından gelir. Bu hücreler etrafımızdaki elementlerin saldığı molekülleri tespit ederek koku bilgisini beyne gönderir. Kokular burun deliklerimizden veya boğaz tavanını buruna bağlayan kanaldan geçerek nöronlara ulaşır. Soğuk algınlığı veya grip gibi durumlarda bu kanallar tıkanabilir ve bu durumda koku alma yeteneğimiz azalır. Koku ve tat alma duyularımız birlikte çalışır ve koku alma yeteneğimizin azalması da yemeğin tadını etkiler. Koku duyusu olmadan çikolata, portakal gibi tatları ayırt etmek zordur.

Yiyecekleri koklamak kalori sağlayabilir mi?

Koku alma duyumuz, özellikle belirli bir kokuyla eğitildiğimizde, beyinde tükürük salgılamamızı tetikleyen duygusal bir tepkiyi başlatabilir. Bu, vücutta insülin salgılanmasını uyarır ve bu da hayatta kalma avantajı sağlar çünkü yiyeceğin ağızdan mideye ulaşması genellikle zaman alır. Örneğin, patates cipsinin kokusunu alıp hızlı bir şekilde değil de beş dakika sonra yediğinizde, patates cipsi normalden daha fazla karbonhidrat içerecektir.

Bilimsel araştırmalar, tek yumurta ikizleri sadece bir hafta birlikte yaşasalar bile kan şekeri ve insülin seviyelerinin senkronize edilebileceğini gösteriyor. Sonuçlar karışık olsa da diyet yapan ve aynı ortamı paylaşan bireylerin uyumlu kan şekeri kontrolü belirtileri gösterdiği görülüyor. Bu bulgular beslenmenin biyolojik yapımız üzerindeki etkisinin ne kadar büyük olduğunu ortaya koyuyor; Bu durumu gözden kaçırmamamız gerekiyor.

Koku kilo kaybını nasıl etkiler?

Koku alma duyusu güçlü olan kişilerin aşırı kilolu olma olasılığı daha yüksektir. Çünkü yemeğin lezzetli kokusu, sağlıksız olma ihtimali olan yiyecekleri daha çekici hale getiriyor. Burnunuzun hassasiyetini kaybettiğinizde bu baştan çıkarıcı kokulara daha az maruz kalırsınız ve kendinizi nispeten zayıf hissedebilirsiniz.

Eğer zayıflamayı hedefliyorsanız nefis kokuların hakim olduğu yerlerden uzak durmak en iyi stratejidir. Sağlıksız yiyeceklere olan düşkünlüğünüz devam ederse tek başına antrenman yaparak kilo vermeniz mümkün olmayacaktır. Ancak sağlıklı ve hoş kokulu alternatiflerin de olduğunu unutmayın. Biraz zihinsel disiplinle kendinizi sağlıklı yiyecek kokusuna alıştırabilir ve uzun vadede ideal vücut kitle indeksini koruyabilirsiniz.

Kilo Kaybına Yardımcı Kokular

Son araştırmalar, bazı kokuların iştahı bastırdığını, dolayısıyla kişinin öğün başına daha az yemek yemesine neden olduğunu ortaya çıkardı. Bu iştah kesici kokuların ortasında yeşil elma, greyfurt, nane, muz ve zerdeçal yer alıyor.

Gün içerisinde bu kokulardan birini 20-30 kez koklayan bireylerin daha az yemek yediği ve dolayısıyla daha hızlı kilo verdiği gözlemlenmiştir. Bu kokuları elde etmek için yeşil elma, nane, muz ve zerdeçalı doğrudan koklamak veya bu yiyeceklerin aromatik yağlarını kullanmak mümkündür. Yeşil elma ve muzları bilinçli tüketmek, suya nane yaprağı eklemek veya çiğnemek, çorba veya yoğurtlara zerdeçal eklemek bu etkiyi artırabilir. Besinlerin renkleri ve kokuları bize sağlayabileceği faydalar hakkında ipuçları verir. İştahın bastırılması da bu faydalardan biridir.

1.) Yeşil elma

Açlık krizlerini kontrol etmek genellikle şiddet içeren bir süreçtir. Peki bu açlık sancılarının şiddetini nasıl hafifletebilir ve tokluk hissini nasıl kontrol altına alabiliriz? İşte size bir öneri: Yemeklerinizi tüketmeden birkaç dakika önce bir ölçü yeşil elmayı koklamayı düşünün. Bilimsel çalışmalar, zayıflama sürecinde olan ve yeşil elma kokusunu kullanan bireylerin, bu tekniği kullanmayanlara göre daha başarılı sonuçlar elde ettiğini göstermiştir. Bu nedenle yeşil elma kokusu iştah kontrolünde etkili bir formül olabilir.

2.) Greyfurt

Narenciye ailesinin bu hoş üyesi, cildinizi canlandıran ve bağışıklık sistemini güçlendiren yüksek C vitamini içeriğiyle yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda hızlı kilo kaybına da yardımcı oluyor. Yemeğe başlamadan önce taze, pembe bir greyfurtu koklamak sadece iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda kilo verme sürecinizi de hızlandıracaktır. Osaka Üniversitesi’nde yapılan bilimsel bir araştırmada, farelerde greyfurt kokusunun iştah kesici etkisi olduğu ve kilo kaybını önemli ölçüde hızlandırdığı kanıtlandı.

3.) Nane

Kilo vermenin en etkili yolu diyet ve egzersiz arasında ideal dengeyi korumaktır. Fiziksel aktiviteler tükettiğiniz besinler kadar değerlidir. Nane kokusunun antrenman performansınızı artırabileceği ve daha etkili sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olabileceği biliniyor. Bir çalışma, taze nane yapraklarının veya nane kokusunun ruh halinizi iyileştirebileceğini, güç seviyenizi artırabildiğini, dikkatinizi ve uyanıklığınızı artırabildiğini ve tatmin edici bir egzersiz deneyimi için gereken tüm unsurları sağlayabildiğini ortaya çıkardı. Bu nedenle kilo verme sürecinizde nane kokusunu denemeyi düşünebilirsiniz. Bu hem antrenman performansınızı artırabilir hem de genel sağlığınızı ve yaşam kalitenizi iyileştirebilir.

4.) Rezene

Rezene damak tadınızı canlandıran, salatalarınıza lezzet katan ve artık iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olan bir bitkidir. West Coast Aromaterapi Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre yemekten önce rezene saplarını hızlıca koklamak iştahınızı bastırmada etkili oluyor. Bu, rezenenin eşsiz kokusunun beyninizi kandırıp yeme isteğinizi azaltması durumunda gerçekleşir. Bu sayede daha az yersiniz ve sağlıklı bir yaşam tarzına adım atarsınız.

5.) Muz

Muz kokusunun kilo verme sürecini hızlandırmadaki etkisi oldukça değerlidir. Chicago merkezli Tat ve Koku Tedavi ve Araştırma Vakfı’nın yaptığı araştırmalar, muz kokusunun bu süreci etkileyen değerli bir faktör olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmalar muz kokusuna maruz kalan kadınların ayda ortalama 7 kilo verdiklerini gösteriyor. Bu da muz kokusunun kilo vermeye katkısını açıkça ortaya koyuyor. Bu nedenle kilo verme sürecini hızlandırmak isteyenler için muz kokusu değerli bir yardımcı olabilir.

6.) Sarımsak

Keskin ve belirgin kokularıyla bilinen sarımsak, soğan gibi besinler, besinlerin daha küçük porsiyonlarda tüketilmesini teşvik ediyor. Bu da daha az yeme eğilimini tetikler ve dolayısıyla kilo kontrolüne yardımcı olur. Baharatlı ve sarımsaklı yiyecekler büyük lokmaların önüne geçerek tüketiminizi hızla azaltır. Sarımsak beyninizi bu yönde yönlendirir ve kilo verme sürecinde değerli bir faktör olan aşırı yeme alışkanlıklarınızı kontrol etmenizi sağlar.

uçucu yağlar

Esansiyel yağlar, kilo verme sürecinde alternatif, güvenilir ve etkili bir çözüm sunmalarıyla tanınmaktadır. Antik çağlardan beri kullanılan bu yağlar, limon, portakal, lavanta ve gül gibi çeşitleriyle kaygı, gerginlik ve depresyonu hafifletirken, zencefil, greyfurt gibi çeşitleriyle de iştahı kontrol ediyor, sindirimi düzenliyor ve kilo verme sürecine destek oluyor. ve tarçın. Genellikle tatlı badem yağı, hindistancevizi yağı, zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlara kullanımdan önce birkaç damla eklenir. Kilo verme amaçlı esansiyel yağlar, iştahı bastırarak, metabolizma hızını artırarak veya bu iki etkiyi birleştirerek işlev görür.

Kilo kaybı için 5 esansiyel yağ

Beş esansiyel yağın, sağlıklı ve besleyici bir diyet ve düzenli fiziksel aktivite ile birleştirildiğinde kilo kaybını hızlandırma etkisine sahip olduğu belirtiliyor. Bu yağlar, besleyici bir diyet ve aktif bir yaşam tarzının yanı sıra kilo verme sürecini desteklemek için ek bir yardımcı görevi görür. İdeal kilonuza ulaşma yolculuğunuzda bu beş esansiyel yağı beslenmenize dahil etmek size ihtiyacınız olan ekstra gücü sağlayabilir.

1.) Greyfurt Esansiyel Yağı

Greyfurt yağı kilo kontrolünde en etkili yardımcılardan biridir. Haftada üç kez 15 dakikalık sürelerle bu yağa maruz kalmanın iştahı ve vücut ağırlığını azalttığı bilimsel araştırmalarla desteklenmiştir. İştahı bastırıp açlık hissini azaltma özelliği sayesinde daha hızlı tokluk hissi yaratır. Dlimonen adı verilen bileşeni metabolizmayı hızlandırarak vücut yağlarının parçalanmasına yardımcı olur. Ayrıca besinlerin dokulardan kan dolaşımına taşınmasını sağlayan lenfatik sistemin saflığını güçlendirir ve drenajını pürüzsüzleştirir. Bu özellikleri sayesinde selülit oluşumunu azaltır ve şişlikleri önler. Detoks etkisi ile vücudu toksinlerden arındırır ve su tutulumunu azaltır.

2.) Limon Esansiyel Yağı

 • Greyfurt yağı gibi iştahı bastırır ve metabolizmayı hızlandırır. Aynı zamanda sindirim sağlığını da iyileştirir.

 • Stresi azaltmaya yardımcı olur. Aşırı yeme eğiliminin gerginlik düzeyiyle çok ilgisi vardır. Stres altında olduğumuzda vücudumuz, vücutta yağ depolanmasına yardımcı olan ve değerli kilo alımına yol açan çeşitli hormonlar salgılar.

 • Greyfurt gibi limon esansiyel yağı da vücudun yağ yakma yeteneğini artıran limonen bileşiğini içerir.

 • Yüksek C vitamini içeriği kollajen oluşumunu artırır, kas gerginliğini artırır, enfeksiyonlarla savaşır, bakteri ve virüs gelişimini engeller, kanamayı durdurur ve toksinlerin vücuttan atılımını artırır.

 • Enerji seviyelerini arttırır.

 • Depresyonu azaltır ve ruh halini yükseltir.

3.) Tarçın Esansiyel Yağı

Kan şekerini ve insülin seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur, böylece kilo kaybına yardımcı olur ve şeker isteğini azaltır. Kan şekeri seviyeleri dengesiz olduğunda kişi aşırı yeme ve kilo alma eğilimindedir. Kanda çok fazla şeker olduğunda vücut, şeker moleküllerinin hücrelere girmesine izin vermek için insülin salınımını artırır. Hücrelerde yakıta yetecek kadar şeker varsa eklenen şekeri kabul edemezler. Bu nedenle insülinin bu fazla şeker moleküllerini vücutta depolanan yağa dönüştürmesi gerekir.

 • Kalp hastalığı ve iltihaplanma riskini azaltır ve kan dolaşımını iyileştirir.

 • İştahı bastırmaya ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur.

 • Yeme isteğini azaltır ve sindirimi iyileştirir.

4.) Zencefil Esansiyel Yağı

 • Besinlerin sindirimi ve emilimine dayanır.

 • zencefil yağında zencefildenilen değerli bir bileşik

 • Şeker isteğini azaltır.

 • Şişkinliği giderir ve bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.

 • Terlemeyi teşvik ederek vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

 • Beyin ve hafıza fonksiyonunu geliştirir.

5.) Nane Esansiyel Yağı

 • Enerji seviyelerini artıran, yorgunluğu azaltan ve zihnin odaklanmasına yardımcı olan doğal bir güçlendiricidir.

 • Açlık sancılarını azaltır ve daha hızlı tok hissetmenize yardımcı olabilir.

 • Sindirim sisteminin işleyişini iyileştirir ve mide rahatsızlığını giderir.

 • Topikal olarak kullanıldığında serinlik hissi ağrıyı hafifletir, zihinsel uyanıklığı artırır ve hayata daha olumlu bir bakış açısı sağlar.

 • Stresi yönetmeye yardımcı olur. Bu, kişi gergin olduğunda aşırı yeme isteğinin önlenmesine yardımcı olur.

 • Sağlığı geliştirmek ve vücudun metabolik süreçlerini güzelleştirmek için gerekli olan omega 3 yağ asitleri, C Vitamini, demir, potasyum ve magnezyum açısından zengindir.

Özetle…

Kilo verme sürecinde çeşitli kokuların yardımcı rol oynayabileceğini belirtmekte fayda var. Ancak bu kokuların tek başına bir analiz olmadığını unutmamak gerekir. Kilo verme hedefinize ulaşabilmeniz için bu kokuların yanı sıra özel hazırlanmış bir diyet ve düzenli bir antrenman programı da gerekmektedir. Ayrıca bazı bireylerin kokulara alerjisi olabileceğini ve bunun da önemli sağlık sorunlarına yol açabileceğini de göz önünde bulundurmalıyız. Bu nedenle herhangi bir kokuyu kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir uzmana danışmanızı öneririz. Bu konuda kendi başınıza karar vermek yerine profesyonel bir görüş almanın her zaman daha güvenilir ve etkili olacağını unutmayın.

Sağlıklı günler dileriz.. Ayrıca diğer içeriklerimiz için ?

haberpalu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort